czwartek, 11 sierpnia 2016

Lapbooks and novels

Co to jest lapbook?

Jest to rodzaj własnoręcznie wykonanej książki, łączącej wiedzę na określony temat. Istotą lapbooka są skrytki i artystyczna kompozycja. Ważne, by struktura książki odzwierciedlała temat, który jest jej treścią.

SLIDE:

Wybierz postać literacką lub historyczną pasującą do motywu, a następnie zrób lapbook, by ukazać losy tej postaci, wpływy, działania, czyli stwórz portret psychologiczny w obrazkach i hasłach.

Bądź pomysłowy i rób "schowki".

Ćwicz przyczynę i skutek, utrwalaj swoje wrażenia i spostrzeżenia dotyczące postaci przy pomocy zapisanych emocji i wyklejanek.

Bez przymusu szukaj informacji o swojej postaci w różnych źródłach i czytaj, czytaj setkami słów, a potem wystąp i przez 5 minut, bez kartki, bez slajdów, a przygotowany, bo zaangażowany - mów i zaprezentuj tę postać.

Podaj jej cechy charakteru, ustal intencję autora w odniesieniu do motywu z początku tej pracy.

Potem słuchaj innych i notuj opinie (tylko pozytywne) lub pytania (tylko otwarte). Ucz się unikać hejtu, a gdy już wszyscy wystąpią, zrób "wpis na wall", przeczytaj wpisy innych, odpowiedz i doceń ciekawe spostrzeżenia = scaffolding.

Jak wygląda opis zadania?

Zadanie ma na celu ćwiczenie metod charakterystyki przy użyciu lapbooków, jak również wykorzystanie wiedzy o epoce, informacji z lektury, rekonstruowanie losów bohatera, ustalanie źródeł wpływu na bohatera oraz skutków tego działania.

Drugim etapem jest przygotowanie - w oparciu o wcześniej podane zagadnienia - pięciominutowego wystąpienia dot. charakteru postaci (dostosowanie PPP - możliwość czytania z kartki); oceniane jest również słuchanie z uwagą.

Finał, to stworzenie wpisu na "wall'u" - czyli odpowiedź na temat, które wystąpienie podobało mi się najbardziej, dlaczego? Na kartkach "Like" uczniowie wpisują komentarze w stosunku do wypowiedzi kolegów na papierowych "wall'ach".

Etap końcowy to charakterystyka krok po kroku. Tworzenie tekstu własnego na podstawie wcześniejszych materiałów z wykorzystaniem treści lektury, lapbooka oraz dyskusji z lekcji i wpisów na "wallu" połączonych z komentarzami.

Podczas pisania, uczeń może wstać i przeczytać to, co jest zamieszczone w danym lapbooku lub komentarzu.

Dodatkowe punkty uzyskuje się za: ukazanie skutków wpływu danych osób na bohatera, stosunek postaci do świata, porównanie wybranej cechy charakteru postaci do zachowania innego bohatera, dowody trafne, szerokie i pogłębione.Projekt LapBook by Slidely Photo Gallery

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz