Autor "Nie-Boskiej komedii" był nietuzinkową postacią. Na lekcjach oburzenie wzbudza jego stosunek do żony, wieloletni romans, lęk arystokraty przed siłą zrywów masowych, izolowanie się.
Osobom uczniowskim łatwo jest dostrzec w kreacji Henryka elementy autobiograficzne. Niektórzy twierdzą nawet, że dzięki tej postaci Krasiński mówił to, co było niewygodne, zbyt bezpośrednie, radykalne i nie byłoby dobrze przyjęte w jego środowisku oraz stało w sprzeczności z kanonem obyczajowym jego czasów i sfery.
Podobnie jak Werter, który intryguje współczesnych nastolatków i wzbudza w nich chęć do introspekcji, prób analizowania zachowań i poszukiwania sposobów pomocy, tak i Henryk (w którym odbija się się Zygmunt) pośrednio irytuje, ale też wzbudza litość. Autorka bloga "Lekcja polskiego" podaje pomysł diagnozowania Wertera (TUTAJ), ja wybieram Henryka.
Po przeanalizowaniu obozu rewolucjonistów (zachowanie zgromadzonych, charyzmatyczny Pankracy, przyczyny dołączenia do rewolucji prezentowane przez poszczególne grupy osób), zwracam uwagę na wypowiedzi Przechrzty, a następnie przechodzę do filmu krótkometrażowego "Szlachetna prawda" (reż. Tia Salsbury, 2020).
Proszę osoby uczniowskie, by zwróciły uwagę na sposoby ukazywania emocji bohaterki przy pomocy języka filmu.
Dostęp (dzięki CEO Short Cut): https://vimeo.com/512956542/af2748b7c4
"Szlachetna prawda" (2020) |
📺Ujęcia:
- palimpsest (bohaterka zamknięta w pokoju, postać statyczna, na kadrze nałożone przy pomocy maski inne, będące fleszami z przeglądarki) - zamknięcie w świecie treści cyfrowych
- kontrast między wnętrzem a zewnętrzem (ciemny, zamknięty pokój wieczorem, za drzwiami światło, zasłonięte żaluzje rano, ciemny pokój - oświetlona twarz monitorem laptopa) - izolacja
- jump cut (puszki energetyków) - zatracanie się, utrata kontroli nad czasem (minęło pół roku w ten sposób?)
- nagrywanie relacji (odbicie w lustrach ściany planetarium - fragmentaryzacja osobowości, panika, obsesja bycia śledzonym; zawężenie kadru - bohaterka i telefon, zawężona perspektywa widzenia świata; bohaterka i ekran monitora - ja w ciemności i ładna wersja "ja" w nagrywanej relacji)
- plan pełny (izolacja, pusty park jak pusty świat osoby samotnie reprezentującej pogląd jej zdaniem społecznie niewygodny, człowiek-rekwizyt)
- kule i owale (obsesja, histeria, złość - podczas spaceru w planetarium: tapeta, rekwizyty, zabawki, okna, balonik)
- klamra kompozycyjna (ukulele pozostające wewnątrz pokoju, niszczenie ozdób - próba dotarcia do prawdy; zamknięcie rozdziału swojego życia)
- kontestacja (wlepki, znaczące graffiti)
- ja i oni (koncert "fantastyczny" kolorowy, jak zafałszowana bajka w świadomości bohaterki kontra jej pusta, szara sala, mozolna walka o "prawdę" - wspinanie się po schodach)
~~~~~~~~~~~~
Rozmowa po filmie: Dlaczego ludzie wierzą w teorie spiskowe?
❗Materiał "Short Cut" Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO): https://kursy.ceo.org.pl/uczestnik/kurs/modul-926/rozdzial-6050/element-18450/uzupelnienie
❗Barometr zaufania społecznego: https://www.edelman.com/trust/2022-trust-barometer
❗Wiara w teorie spiskowe:
https://www.statista.com/chart/18196/belief-in-conspiracy-theories-in-the-united-states/
❗Jak rozpoznać teorię spiskową?
❗Najpopularniejsze teorie spiskowe: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/teorie-spiskowe-10-najpopularniejszych-teorii/m0fnglc
❗Artykuły Nautiliusa:
https://nautilus.org.pl/artykuly.html
❗Analiza treści wyszukiwanych w internecie (statystyki Google Trends): https://trends.google.com/trends/explore?q=conspiracy%20theories&hl=pl
❗Jak stworzyć teorię spiskową: https://aszdziennik.pl/134957,oto-9-faktow-o-wodzie-po-ktorych-od-razu-przestaniecie-ja-pic
❗Teorie spiskowe i agresja, np. QAnon. Około 15% ankietowanych (2021) Amerykanów uważa, że ze względu na to, że sprawy w USA bardzo się pogorszyły, prawdziwi amerykańscy patrioci będą musieli uciec się do przemocy, aby ocalić kraj.
Źródła: https://www.statista.com/statistics/1384640/qanon-conspiracy-theorists-party-us/
oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/QAnon
~~~~~~~~~~
Protokoły mędrców Syjonu oraz Przechrzty w "Nie-Boskiej komedii"
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protoko%C5%82y_m%C4%99drc%C3%B3w_Syjonu
Do rozważenia:
❓Dlaczego Krasiński wierzył w teorie spiskowe?
❓Jak życie twórcy i jego poglądy na temat przemian społecznych wpłynęły na przekonania o spiskowej teorii dziejów?
❓Arystokrata i jego lęki (ostracyzm, presja rodzica, izolacja, gruźlica i postępująca choroba oczu, skomplikowana sytuacja rodzinna) a jego reakcja na zrywy społeczne.
❓Czy podświadomie czuł się winny, jako przedstawiciel arystokracji, że reprezentuje grupę społeczną, która doprowadziła do upodlenia innej, długotrwale marginalizowanej grupy?
❓Jak "odkształca" się świat Henryka (a również Zygmunta) pod wpływem jego (ich) przekonań?
~~~~~~~~~~~~
Ja i ONI - izolacja i frustracja oraz ich skutki: https://www.facebook.com/kooperatywatrenerska/posts/pfbid0fJZBCFF6Yg3pRDxzcryc1RMWzeLeKFtBx8QcjDn75LoW5Yx8Mspoo4xRoF3a69cQl
Piramida nienawiści wg Gordona Allporta: https://www.centrumdialogu.com/piramida-nienawisci-g-allporta
Czy można pomóc hrabiemu?
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz