piątek, 10 kwietnia 2015

Wybory Książek


08f125_319ab48757f64230a784c0733f904bd2-page-001
W dniu 26 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji "Wybory Książek".Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz redakcją „Biblioteki Szkolne Online”. Patronem wyborów jest minister edukacji narodowej.

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów wszystkich typów szkół na terenie całego kraju i ma na celu:
- Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
- Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.
- Promocję czytelnictwa.
- Promocję bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym i lokalnym.
- Kształtowanie postaw obywatelskich.
- Upowszechnienie zasad organizacji wyborów.

DSCN0379 (Kopiowanie)

Po głosowaniu uczniowska komisja sporządziła szkolny wykaz najciekawszych książek oraz przygotowała sprawozdanie, które zostało przesłane organizatorom. Nasi uczniowie wytypowali ponad setkę ciekawych pozycji książkowych.

Wśród najpopularniejszej dziesiątki znalazły się:
1. "Hobbit" J.R.R.Tolkien
2. "Harry Potter" (cała seria)  J.K.Rowling
3. "Dzieci z Bulerbryn" A. Lindgren
4. "Mikołajek" (cała seria) R.Gościnny, J.J.Sempe
5. "Opowieści z Narnii" (cała seria) C.S.Lewis
6. "Władca pierścieni" (cały cykl) J.R.R.Tolkien
7. "Detektyw Pozytywka" G.Kasdepke
8. "Igrzyska śmierci" (cała seria) S.Collins
9. "Muminki" T. Jansson
10. "Dziennik Cwaniaczka" J.Kinney


Naszą bibliotekę trzy lata temu z własnej inicjatywy założyli uczniowie gimnazjum. Zorganizowali pomieszczenie, przynieśli  z piwnicy i z domu regały, oczyścili je i zadbali o wystrój. Spośród siebie wybrali dwie osoby, które do dziś zajmują się porządkowaniem zbiorów, prowadzeniem książki wypożyczeń oraz dyżurowaniem na przerwach i wypożyczaniem. Organizują też szkolenia dla zastępców. Uczniowie przy pomocy nauczycieli dwukrotnie zaplanowali i przeprowadzili kampanię „Przynieś książkę do biblioteki” (tegoroczna promocja akcji: TUTAJ). Stworzyli plakaty, zachęcające do przynoszenia z domu zbędnych książek, które mogłyby być ciekawe dla uczniów klas I-IV i gimnazjum. Akcja miała duży zasięg, gdyż włączyli się do niej: rodzice, nauczyciele, samorząd, instytucje lokalne (teatr, wydawnictwa regionalne).Uczniowie wpadli również na pomysł, by wysyłać listy intencyjne do pisarzy i wydawnictw z prośbą o ofiarowanie książek do ich biblioteki. Od tego roku uczniowie prowadzą akcję „Czytaj z nami” – zorganizowali chętnych kolegów i koleżanki z innych klas do działań „Mały czyta dużemu” oraz do nagrywania audiobooków, zaplanowali również i wykonali „Ścianę QR” – miejsce z kodami, przenoszącymi do zasobów online (Wolne Lektury oraz Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej).W przyszłości planują przygotowanie filmów, foniksów i audiobooków z baśniami. Klientami naszej uczniowskiej biblioteki są obecnie głównie uczniowie klas I-V szkoły podstawowej z prostej przyczyny – ofiarowane nam książki to takie, z których czytelnicy już „wyrośli”. Gimnazjaliści i klasa VI bardzo chcieliby mieć tam swój regał (na razie są to dwie półki). Marzą też o zainicjowaniu w szkole akcji „Book crossing”. Żadna zewnętrzna instytucja nie finansuje w sposób ciągły (np. dotacje) naszych zbiorów, mimo to zapał uczniów od kilku lat nie słabnie, księgozbiór się powiększa. Przedsiębiorczy pomysł uczniów prezentujemy na zewnątrz i jest on chwalony (np. pierwsze miejsce w drugim etapie gry czytelniczej „Między nami czytelnikami” GWO). Nauczyciele pomagają uczniom w organizacji przedsięwzięć, ale robią to w swoim czasie wolnym i pełnią wyłącznie rolę doradczą oraz reprezentują uczniów (tak jak w tym wypadku).
W „Wyborach Książek” głosowali prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczniowie zorganizowali ruchomą komisję wyborczą. Wyglądało to w ten sposób, że wybrani przez Samorząd uczniowie klasy II gimnazjum i VI sp rozdawali karty do głosowania i nadzorowali ich wypełnianie, następnie nadzorujący uczeń wraz z przedstawicielami danej klasy zbierał głosy i przynosił je do biblioteki, gdzie były one wrzucane do urny. Wyjątek stanowiły klasy I sp, gdzie wybory nadzorowała nauczycielka, która pomagała napisać  tytuły książek, a na przerwie przedstawiciele tych klas (w praktyce całe klasy towarzyszyły przedstawicielom) udawali się dwa piętra wyżej, by wrzucić głosy do urny. Liczenie głosów odbyło się tego samego dnia przez komisję złożoną z uczniów (nauczyciel pełnił rolę obserwatora i odebrał wyniki od komisji). W organizacji przedsięwzięcia pomagał fakt, że obydwie nasze szkoły mieszczą się w jednym budynku. Akcja była promowana przez uczniów (plakaty, ulotki zawieszane w klasach na tablicach informacyjnych).


 Nie minęło dużo czasu, gdy po publikacji ciekawostek na temat biblioteki uczniowskiej, zaczęły spływać podarunki od wszelkich darczyńców. Po raz pierwszy od trzech lat pojawił się problem związany z kurczeniem się wolnego miejsca, co bardzo cieszy naszą dwójkę głównych bibliotekarzy (na zdjęciu powyżej Gosia i Kuba). Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy :)2 komentarze :

  1. Gratuluję inicjatywy! A mówią, że gimnazjaliści to zło! Bardzo lubimy czytać. Mój syn Filip słuchał przygód Pottera kiedy miał 6 lat, uwielbiał! Mikołajka sam "połknął" w tydzień (ma 9 lat) podobnie Detektywa. Teraz czyta "Dziennik Cwaniaczka" i też bardo mu się podoba. Na wakacje planujemy przeczytać "Dzieci z Bullebyn"
    Kochane dzieciaki! Macie świetną nauczycielkę! Jesteście szczęściarzami!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa inicjatywa! Super nauczyciel. Szkoda, że za moich czasów takich nie było. Tymczasem mogę polecić inną stronę http://pisanie-filologia.pl/ Warto czerpać pełnymi garściami.

    OdpowiedzUsuń