czwartek, 25 grudnia 2014

Integracja klasowa - świąteczne pomysły

Tradycje świąteczne sposobem na integrację

Zwierzaki mówią

Prostym sposobem na zintegrowanie klasy jest wykonanie wspólnej dekoracji. Na święta mogą to być łańcuchy, ozdoby, strojenie choinki, oglądanie prezentacji na temat tradycji SZCZODRE GODY albo tworzenie elementów na gazetkę. W przypadku mojej klasy wybór padł na zwierzęta, ponieważ każdy uczeń w domu ma jakiegoś pupila. Należało narysować (lub wykonać cyfrowo, a potem wydrukować) swoje zwierzątko w przebraniu Mikołaja oraz umieścić na kartce krótkie życzenia. Tak to wyglądało:


Zróbmy to razem
Wspólne przygotowanie klasowej Wigilii, udekorowanie stołu, śpiewanie kolęd, jasełka, czy nawet pomalowanie tablicy - zawsze łączy.


Zdjęcia wykonane podczas uroczystości można zamienić na ciekawe "kartki świąteczne", np. Smilebox, Elfyourself, albo taką mówiącą kartkę Joynaswieta lub zbiór informacji na Thinglink.

Click to play this Smilebox slideshow

Create your own slideshow - Powered by Smilebox

Rozmowa o tradycjach
Na podstawie różnych źródeł uczniowie wyszukują informacje o podstawach tradycji, takich jak:


 • wolne miejsce przy stole (wędrowcy, dziady, duchy przodków)
 • choinka (protestanci, diduch, podłaźniczka)
 • skład potraw wigilijnych (miód, mak, orzechy, grzyby, groch, potrawy stypy słowiańskiej)
 • jemioła (tradycje celtyckie i nordyckie)
 • kolędowanie (pieśń noworoczna, Gwiazdor, Turoń, magia wegetacyjna)
 • mówiące zwierzęta (dusza w kulturze słowiańskiej)
 • pleciona koza ze słomy (tradycje helleńskie)
 • świeca (lampki na choince, słowiański kult zmarłych, palenie ognisk)
 • sianko pod obrusem (demony słowiańskie)
 • data (pierwszy dzień po przesileniu, kult słońca i urodzaju, Swaróg)
 • liczba potraw (12 lub nieparzysta). Więcej tutaj.

Rozmowa o Mikołaju


World Cam - chata Świętego Mikołaja w Laponii - http://www.worldcam.pl/456,6,7,podglad.html


ADRES MIKOŁAJA - Jak wysłać list do świętego Mikołaja
źródło:http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/1042701,adres-mikolaja-jak-wyslac-list-do-swietego-mikolaja,id,t.html?cookie=1
6 grudnia tuż-tuż. Na jaki adres(1) wysłać list do świętego Mikołaja? Miejscem najczęściej kojarzonym z postacią Mikołaja jest oczywiście Laponia. Ale w Europie jest co najmniej kilka miejscowości, które utrzymują, że są oficjalną siedzibą świętego Mikołaja. 
Co ciekawe, Biuro Świętego Mikołaja działa też na Dolnym Śląsku. Najpopularniejszy adres świętego Mikołaja to ten w Finlandii. W latach 20. XX wieku miejsce to podał jako pierwszy fiński redaktor radiowy Markus Rautio. Według niego, Mikołaj zamieszkał na wzgórzu Korvatunturi, leżącym w Laponii. Sądził on, że to właśnie tam zamieszkał święty. Według legendy, góra, w cieniu której mieszka Mikołaj, przypomina kształtem ucho, dzięki temu można usłyszeć prośby i życzenia dzieci z całego świata.

(© fot. Paweł Relikowski)


Od tego czasu do miejscowego urzędu pocztowego o niezwykłym kodzie FIN-99999 zaczęły napływać tysiące listów. Po II wojnie światowej, wzgórze Korvatunturi znalazło się tuż przy granicy fińsko-rosyjskiej. Od lat 50. miejscowość, w której dzieci i młodzież mogły spotkać się ze swoją ulubioną postacią, to Rovaniemi - stolica fińskiej części Laponii. Odwiedzających było tak dużo, że powstała cała wioska św. Mikołaja z oficjalnym biurem i urzędem pocztowym. Adres świętego Mikołaja w Laponii: Santa Claus Arctic Circle 96930 Rovaniemi Finlandia www.santaclaus.fi 

Są też inne adresy
Adres świętego Mikołaja w Norwegii Julenissen’s Postkontor Torget 4 1440 Drobak Norwegia www.julehus.no lub Julenissen i Norge 2500 Savalen Norwegia www.julenissen.no 
Adres świętego Mikołaja w Niemczech An den Weihnachtsmann Weihnacht postfiliale 16798 Himmelpfort Niemcy www.weihnachtsmann-in-himmelpfort.de 
Jest też polski adres świętego Mikołaja. Listy można wysyłać do Srebrnej Góry w gminie Stoszowice. To tutaj od wielu lat działa Biuro Świętego Mikołaja. Miejsce jest nieprzypadkowe. Tuż obok znajduje się bowiem wieś Mikołajów, gdzie przyjaciel dzieci ma swoją siedzibę. Listy, które docierają do Srebrnej Góry, trafiają do rąk Świętego Mikołaja. Pomocnicy odpisują na te, które mają adres zwrotny. Wiele dzieci dostaje prezenty, fundowane przez wójta i sponsorów. Adres Mikołaja w Polsce: Biuro Listów do Świętego Mikołaja, Polska Wioska Świętego Mikołaja, Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra. 
Najwięcej listów trafia do Finlandii

źródło: http://natemat.pl/84009,pora-wyslac-list-do-swietego-mikolaja-tylko-na-jaki-adres 
Na fiński adres świętego Mikołaja każdego roku trafia około pół miliona listów. Polska jest w czołówce pod względem ilości wysłanych listów. Wyprzedza nas tylko Wielka Brytania i odległa Japonia. 
Kto je wysyła? I o czym w ogóle pisze się do Świętego Mikołaja? Udało nam się dodzwonić do pracowników mikołajowej poczty w jego wiosce pod Rovaniemi. Zdradzili nam kilka szczegółów. 
– Próbujemy przeczytać każdy list, choć zdarza się, że ktoś napisze w języku całkowicie niezrozumiałym dla Świętego Mikołaja. Mamy wtedy nie lada problem z ich rozszyfrowaniem. Święty odpowie osobiście na 8 procent nadesłanych listów, czyli w sumie napisze ich aż 40 tysięcy. Najmłodsi wysyłają mu listy dotyczące prezentów, które chcieliby dostać pod choinkę. Natomiast dorośli, którzy także wysyłają listy do Świętego, piszą o swoim życiu, a proszą o rzeczy niematerialne, jak miłość, czy zdrowie – opowiada nam jeden z Elfów.
Dorośli? Elf zdradziła nam, że około 40 procent listów do Mikołaja piszą osoby dorosłe. I to w swoim, a nie dzieci imieniu. Co dzieje się z tysiącami kilogramów listów? Czy Mikołaj wyrzuca je do kosza? Elf z wioski Świętego Mikołaja zaprzecza. – Większość trafia do muzeum w Oulu. Reszta zostaje poddana recyclingowi i jest przerobiona na papier. Na nim Święty odpowie na listy dzieci z całego świata – opowiada Elf, który zaznacza, że na odpowiedź czeka się kilka miesięcy.
Jak samemu zostać Mikołajem
Na koniec wspomnimy o stronie listydomikolaja.pl. Za pomocą tego portalu dzieci mogą wysyłać do Świętego Mikołaja listy z życzeniami. Te nie trafiają jednak bezpośrednio do Rovaniemi. Portal udostępnia listy swoim darczyńcom, którzy starają się jak mogą, by te życzenia spełnić. W ten sposób także i wy możecie zostać Mikołajem.  
Integracja poprzez pomoc i pamięć 
Prezentacja akcji charytatywnych (rozważanie, czy takie działania są potrzebne, z czego wynikają, analiza zjawiska alienacji społecznej), np. Szlachetna Paczka, WOŚP, Odra-Niemen kombatantom, Caritas.  

Pisanie listów i kartek: 
- "Marzycielska poczta" (wybór adresata, wspólne pisanie listów na lekcji; taka lekcja uczy empatii i poszanowania tego, co się posiada, zaangażowania społecznego i otwartości). 
- kartki pocztowe do dziadków i babć: zapoznanie uczniów z tradycją i zasadami dot. wypełniania kartek pocztowych.


------------------


2 komentarze :

 1. Tak czytam i czytam i nie mogę przestać, szkoda że tak późno tu trafiłam, ale lepiej późno, niż...
  Pozdrawaim:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki uczniów mam ciągle o czym pisać.

  OdpowiedzUsuń