sobota, 13 grudnia 2014

Rozwijanie pasji - książkotutorial komiksopodobny

Książkotutorial, to takie publikacje, które jak screencast - na wpół w obrazkowej, na wpół w przypominającej instrukcję formie - pokazują uczniowi, jak zrealizować dane zadanie.

Takie książki łączą formę komiksu z filmowym storyboardem oraz swoiście zredagowanym przepisem oraz planem działań. Najczęściej są bogato ilustrowane, operują schematami zunifikowanymi (np. dymki w wypowiedziach "przedmiotów"). Tę metodę zapoczątkowały prywatne instytucje, rozwijające dziecięcą pasję, jak "Roboty i Spółka" KLIK czy "Unibot" KLIK lub choćby "Doświadczenia Dla Ciekawskich" - zajęcia organizowane przez Pałac Młodzieży w Katowicach, czy w ogóle popularność różnych pałaców nauki (np. w Warszawie - "Kopernik").


Takie zajęcia podobają się uczniom, głownie dlatego, że ich formuła przypomina zabawę, majsterkowanie, rozwiązywanie zagadek. Praca realizowana jest dynamicznie, nie dopuszcza się znużenia spowodowanego siedzeniem w jednym miejscu.

Są to niesamowite działania, opierające się na praktyce pracy ucznia z zagadnieniem. Kładzie się nacisk na rozwiązywanie problemu, a nie obserwowanie efektu (czyli uczeń sam buduje wulkan, a nie tylko obserwuje, jak robi to nauczyciel). Takie kreatywne podejście do nauki stymulują również tutorialoksiążki.

Fascynująca książka, z której dowiedzieć się można, jak powstało pismo. Stefan i Franciszka Themersonowie. On pisał, ona rysowała. W ten właśnie sposób ci awangardowi artyści stworzyli wiele niesamowitych prac. Jedną z nich jest już niemal stu letnia, bo po raz pierwszy wydana prawdopodobnie w roku 1931, książeczka pod tytułem "Narodziny liter". Link do KONKURSU TUTAJ
_______________________________________
„60 eksperymentów” Delphine Grinberg, to dowód na to, jak frapująca może być nauka i jak wiele może sprawiać przyjemności, jeśli podejdzie się do niej z dystansem i pomysłowością. Informacje są tutaj tylko tłem, głównym bohaterem jest świetna zabawa! Każdy rozdział zajmuje się innym tematem: najpierw na próbę zostaje wystawiony zmysł smaku w tajemniczych degustacjach, potem pod lupę zostają wzięte wszelkie żyjątka i woda…tu może być naprawdę wilgotno. Naprawdę magicznie dzieje się w doświadczeniach chemicznych i tych z użyciem wszystkich zmysłów. Wspaniałe możliwości do zabawy dają eksperymenty z toczeniem, a teatr cieni pozwala uspokoić emocje i poczuć się prawdziwym artystą.
_______________________________________
Kiedy na przełomie XV i XVI wieku Leonardo da Vinci wymyślił czołg, samochód, helikopter, lotnię, spadochron, łódź podwodną, windę i teleskop, pewnie uznano go za marzyciela. Albo nawet wariata. Dziś mówi się, że to geniusz, który wyprzedził swoją epokę... Zadziwiający Nicola Tesla, który opatentował 125 wynalazków, Tytus Liwiusz Boratyni ze swoim „Mechanicznym Smokiem”, Bartolomeu de Gusmao z przepiękną „Passarolą”, Wiliam Brunton i „Krocząca Lokomotywa” i wielu, wielu innych wizjonerów, przekraczali granice niemożliwego i popychali świat do przodu. Warto przeczytać „Ale patent. Księga niewiarygodnych wynalazków”, M. Mycielska, A.D. Mizielińscy Czytaj więcej TUTAJ
_______________________________________
Sztuka komiksu oraz filmowy (bardzo skrócony) storyboard łączy się w książce "Mikstura czyli koMIKS i literaTURA" autor: Robert Niederle Jazze. 55 najcenniejszych dzieł literatury światowej w błyskotliwych i niekonwencjonalnych omówieniach wraz z rysunkami. Wśród autorów omawianych dzieł m.in. Thomas Bernhardt, Patrick Süskind, Milan Kundera, Umberto Eco, Fiodor Dostojewski, Friedrich Nietzsche, a także polscy pisarze: Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek i Stanisław Lem. 55 komiksów wybitnych austriackich i polskich grafików. Różnorodne style i adaptacje dzieł literackich tak bogata jest też klasyka.
_______________________________________
"90 najważniejszych książek dla ludzi którzy nie mają czasu czytać" Henrika Lange, to inteligentna i bardzo śmieszna parodia wszystkich wydawnictw, przedstawiających coś w pigułce, a zarazem najszybsza podróż przez dzieje literatury w jej historii. Każda z dziewięćdziesięciu książek opisana jest w komiksie, złożonym z czterech obrazków! Autor mieści w nich zarówno nieśmiertelną klasykę (Don Kichot, zbrodnia i kara, Proces), jak powieści rozsławione przez filmy (Niebiańska plaża, Rambo), kultowe sztuki (Śmierć komiwojażera), a nawet... Biblię!
Opisy treści książek pochodzą częściowo z serwisów: http://www.alejakomiksu.com/ ; http://lubimyczytac.pl/

Dzięki wskazówkom w książce można również w łatwy sposób nauczyć się argumentowania. Polecam publikację ze strony: https://bookofbadarguments.com/, która w prosty sposób wyjaśni zawiłości dowodzenia.


Na koniec coś wspaniałego ThingLink Szkoły z Klasą 2.0 - UROCZE!!Znasz jakieś tutorialoksiążki? Napisz w komentarzu ich tytuły :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz